- +48 505 429 482
- kontakt@pcdron.pl
- ul. Piaskowa 3a/2, Poznań (przy Garbarach)
- Pon - Pt: 9:00 - 17:00
Dysk odpowiada za magazynowanie naszych danych. Obejmuje to wszystkie zdjęcia, dokumenty, filmy, muzykę oraz elementy takie jak aplikacje, system operacyjny, sterowniki i struktury. Każdy zapisany plik przez użytkownika – jest zapisywany na dysku twardym.
Dysk HDD i SSD to najpopularniejsze rodzaje dysków na rynku. Spełniają one tą samą funkcję, ale różnią się od siebie pod względem wyglądu, budowy oraz działania dysku.
Dysk HDD (Hard Disk Drive) to inaczej dysk talerzowy, starszego typu. Jest on zbudowany z ruchomych talerzy. Dyski talerzowe cechują się dużym stosunkiem pojemności do ceny. Niestety, mówimy tutaj o starej technologii, dlatego czas zapisu i odczytu danych nie jest zadowalający. Przez swoją budowę i ruchome części w środku dysku – dysk HDD okropnie znosi upadki i uderzenia. Bardzo łatwo go w ten sposób uszkodzić, a skutki takiego uszkodzenia są duże. Na rynku dostępne są również dyski hybrydowe – połączenie dysku HDD i SSD. Jest to wybór dla osób, których interesuje technologia SSD, ale cena jest dla nich zdecydowanie za wysoka.
Dysk SSD (Solid State Drive) to nowoczesne dyski, bez ruchomych części w środku. Największą z zalet dysku SSD jest zdecydowanie jego szybkość, która wynika z obecności kilkunastu kości NAND. W porównaniu do dysków HDD – dysk SSD ma szybszą prędkość zapisu i odczytu danych. Dysk SSD jest szybki, cichy i bardzo ciężko go uszkodzić z uwagi na brak ruchomych elementów w środku. Jak można było się domyślić, dysk SSD, czyli zupełne przeciwieństwo HDD – ma też zupełnie inne ceny. Niestety, dysk SSD to wysoka cena za małą pojemność.
W przypadku, kiedy jesteśmy zmuszeni wymienić dysk na nowy, trzeba wybrać między jednym, a drugim. Obydwa dyski mają swoje wady i zalety oraz różne ceny i pojemności. dlatego warto zastanowić się czy potrzebujemy czegoś maksymalnie wydajnego i szybkiego jak dysk SSD, czy ważniejsza jest dla nas niska cena i duża pojemność dysku, jak w przypadku dysków HDD. Jeśli użytkownik nie ma określonych wymagań, zarówno dysk SSD jak i HDD powinny być dobry.
Wymiana dysku na SDD to „drugie życie” dla laptopów. W naszym serwisie wymieniamy stare dyski talerzowe na SSD dla poprawienia wydajności laptopa i zmniejszenia zużycia energii. Każdy klient przyzwyczajony do wolnego uruchamiania systemu, po wymianie dysku w laptopie, jest zaskoczony ponowną płynnością swojego sprzętu.
Po naprawie lub wymianie dysku, instalujemy nowy system Windows oraz robimy kopie danych wedle życzenia klienta. W przypadku poważnego uszkodzenia dysku twardego, kopia danych może być niemożliwa. Dokładny opis usługi instalacji systemu znajduje się tutaj.
ul. Piaskowa 3a/2, Poznań
(skrzyżowanie Małych Garbar i Estkowskiego, przy Biedronce)
kontakt@pcdron.pl